Hydroksyapatyt — jeden składnik, dużo korzyści

Hydroksyapatyt jest podstawowym budulcem, tworzącym nasze kości — także zęby. Jako substancja analogiczna do tej, która występuje w szkliwie, minerał ten wzbogaca składy kosmetyków do jamy ustnej. Zęby, jak wszystkie kości, podatne są na różne szkodliwe procesy. Płytka nazębna (inaczej zwana płytką bakteryjną), próchnica, kwaśne jedzenie i napoje… Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do różnych negatywnych konsekwencji, jak na przykład ubytki w szkliwie. Żeby móc temu zapobiec, warto pamiętać o remineralizacji szkliwa.
Czym jest remineralizacja szkliwa?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw przybliżyć dwa pojęcia, kluczowe dla zrozumienia tego procesu. Pierwsze to szkliwo. Jest to naturalna powłoka ochronna, która chroni nasze zęby przed działaniem czynników mechanicznych i chemicznych. Co za tym idzie - możemy cieszyć się mocnymi zębami, które są jasne i lśniące. Jednak jakkolwiek odporne, szkliwo posiada jedną piętę achillesową, przez którą może stracić swoje właściwości. Mowa o kwasach. Przy zetknięciu z nimi, ze szkliwa są uwalniane jony wapnia i fosforu, które są kluczowymi minerałami w strukturze zębów.
Tym sposobem przechodzimy do pojęcia, jakim jest demineralizacja szkliwa. Polega ona na wymywaniu ze szkliwa wapnia i fosforu — minerałów, na których opiera się jego skład. Prowadzą do tego zarówno czynniki zewnętrzne, jak nieodpowiednia dieta, jak i wewnętrzne – na przykład szkodliwe działanie bakterii próchniczych. Skutkiem są ubytki próchnicze lub erozyjne, a w konsekwencji - nadwrażliwość i kamień nazębny. Dobra wiadomość jest taka, że – w odróżnieniu od uszkodzeń mechanicznych – te chemiczne możemy naprawić (przynajmniej do pewnego stopnia). Dlatego warto wiedzieć, czym jest remineralizacja. To proces odbudowy i wzmocnienia szkliwa, który zachodzi w naszym organizmie naturalnie, ale może potrzebować wsparcia lub przyspieszenia. Polega na ponownym dostarczeniu zębom utraconych minerałów – wapnia i fosforu. Jako związki zasadowe, pomagają w przywróceniu neutralnego pH w jamie ustnej. Dlatego nadmiar słodkich i kwaśnych pokarmów może sprowokować ich uwalnianie, w ramach obrony przed zakwaszaniem. Aby wspomóc proces remineralizacji szkliwa, warto wzbogacić swoją dietę w jod, żelazo, wapń i fosfor.
Jednak to może nie być wystarczające do odbudowy szkliwa zębów. Wtedy warto sięgnąć po produkty do higieny jamy ustnej cechujące się wysoką mimetycznością. Taką właśnie substancją jest hydroksyapatyt.
Jaką rolę odgrywa hydroksyapatyt w odbudowie szkliwa?
Hydroksyapatyt jest składnikiem szkliwa zębów, dlatego należy do najskuteczniejszych substancji wspomagających jego remineralizację. Dodajemy go do kosmetyków SEYSSO, wiedząc, że dzięki byciu w pełni biozgodnym z tym występującym w naszych zębach naturalnie, będzie lepiej do nich przylegał. Potrafi “wbudować” się w strukturę zęba, wzmacniając go i chroniąc.
Ogromny wpływ na jego skuteczność ma wielkość cząsteczek. Obecnie w pastach SEYSSO stosujemy nanohydroksyapatyt — najmniejsze drobinki, potrafiące dotrzeć do ogniska demineralizacji w głębokich warstwach zębów. Stanowią mimetyczny materiał, zdolny do likwidacji procesu odwapniania i wypełnienia nawet drobnych mikrouszkodzeń. Najczęściej w leczeniu nadwrażliwości stosowano jony potasu, jednak jakkolwiek skuteczne, działają jedynie z objawami, a nie przyczyną dyskomfortu. Ich działanie polega na blokowaniu zakończeń nerwowych, pozbawiając ich wrażliwości i dając doraźną ulgę. Natomiast nanohydroksyapatyt uderza w sedno problemu, tym samym likwidując najpopularniejsze przyczyny przypadłości. Uzupełnia osłabione szkliwo, wzmacnia zęby i tworzy solidną warstwę ochronną.
Nanohydroksyapatyt — pozytywne skutki stosowania
Jeżeli kwestia nadwrażliwości zębów Cię nie dotyczy — cieszymy się! Jednak nanohydroksyapatyt oferuje wiele korzyści, których z pewnością potrzebujesz. Regularne stosowanie pasty do zębów z hydroksyapatytem pozbawi Cię uczucia dyskomfortu oraz sprawi, że Twoje zęby będą odporne na zagrożenia zewnętrzne. Zapewniamy, że dostrzeże to nie tylko Twój dentysta — pozytywne skutki stosowania nanohydroksyapatytu będą widoczne gołym okiem! Wzmocnione szkliwo spowoduje, że zęby staną się gładkie i lśniące. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że z czasem Twoje wizyty w gabinecie stomatologicznym ograniczą się do rutynowego przeglądu.
Produkty z nanohydroksyapatytem są polecane również dla dzieci. Pamiętaj, by po myciu zębów nie spłukiwać pasty wodą! Kosmetyki SEYSSO nie zawierają agresywnych detergentów, które mocno się pienią. Wystarczy wypluć nadmiar pasty, a resztę zostawić i pozwolić składnikom aktywnym — takim, jak nanohydroksyapatyt — działać na korzyść Twoich zębów. Sprawdź pasty do zębów z nanohydroksyapatytem od SEYSSO! Ciesz się zdrowym i pięknym uśmiechem.