Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Fluor - za czy przeciw?

W tym artykule poznasz wady i zalety stosowania fluoru w pielęgnacji jamy ustnej oraz dowiesz się, z czego wynikają kontrowersje, związane z tym składnikiem.
Fluor - za czy przeciw?

Fluor to mikroelement, od dziesięcioleci kojarzony z profilaktyką próchnicy. Jako najskuteczniejszy środek, zapobiegający jej rozwojowi, do niedawna był powszechnie stosowany w produktach do higieny jamy ustnej na całym świecie. Jednak w ostatnich latach opinie na temat tego, czy fluor jest bezpieczny, są podzielone, szczególnie w kontekście długotrwałego stosowania.

 

Czym jest fluor?

Fluor jest naturalną częścią naszego środowiska. Znajdziemy go między innymi w wodzie, glebie, powietrzu oraz w niektórych produktach spożywczych. Cechuje się dużą reaktywnością i aktywnością chemiczną, dlatego w przyrodzie występuje głównie w postaci fluorków — związków chemicznych fluoru z metalami i niemetalami. Rola fluoru w stomatologii jest niezwykle istotna. Znajdująca się w jamie ustnej płytka bakteryjna wytwarza kwasy, które osłabiają szkliwo i przyczyniają się do procesu demineralizacji. Więcej o tych pojęciach przeczytasz w naszym poprzednim wpisie. Konsekwencją demineralizacji może być nadwrażliwość zębów czy próchnica. W związku z powyższym rola fluoru w stomatologii jest bardzo istotna. Potrafi integrować się z tkankami zębów, wzmacniając ich strukturę i czyniąc je bardziej odpornymi.

 

Dlaczego fluor jest dodawany do past do zębów?

Aby nie dopuścić do wystąpienia i nasilenia nieprzyjemnych objawów, należy przede wszystkim nie dopuszczać do podnoszenia poziomu kwasów w jamie ustnej. Fluor jest niezwykle pomocny w walce z bakteriami próchnicotwórczymi, które są za nie odpowiedzialne. Hamuje ich rozwój, co zapobiega odkładaniu się płytki bakteryjnej. Procesem, odwracającym negatywne skutki działania kwasów w jamie ustnej jest remineralizacja. Ze względu na zdolność inicjowania i wspierania tego zjawiska, na rynku dominują pasty do zębów z fluorem. Jak pamiętacie z naszego niedawnego artykułu, zęby posiadają powłokę ochronną, jaką jest szkliwo. W jego składzie naturalnie występuje minerał, zwany hydroksyapatytem. Wykorzystujemy jego biozgodną formę w pastach do zębów SEYSSO, by jeszcze bardziej nasilić działanie ochronne i wzmacniające. Inni jednak decydują się na alternatywne rozwiązanie, stawiając na fluor. Po aplikacji na powierzchnię zębów, jony fluorkowe reagują z hydroksyapatytem, występującym w szkliwie, tworząc fluoroapatyt. Dzięki połączeniu dwóch “tytanów”, nowo powstały związek dodatkowo wzmacnia zęby na działanie czynników chemicznych (takich jak kwasy) i mechanicznych.

Jakie są zatem wady stosowania fluoru?

Fluor jest obecny na rynku stomatologicznym od bardzo dawna. Jest to substancja powszechnie znana, poddana wielu badaniom klinicznym, potwierdzającym skuteczność i bezpieczeństwo fluoru. Jednak jego stosowanie od kilku lat budzi kontrowersje i coraz częściej słyszymy o tym, że warto zrezygnować ze stosowania fluoru w pastach do zębów. Oto kilka z najczęściej omawianych zagrożeń:

1. Nadmiar fluoru w organizmie, szczególnie w okresie rozwoju zębów, może prowadzić do fluorozy szkliwa. Wywołuje ona zaburzenia w strukturze szkliwa, objawiające się białymi lub brązowymi plamkami na zębach. Jest to zmiana trwała, której nie da się usunąć metodami codziennej pielęgnacji. W skrajnych przypadkach fluoroza może prowadzić do osłabienia struktury szkliwa, zwiększając ryzyko erozji.

2. Uważa się, że wysokie ilości fluoru, dostarczane organizmowi przez wiele lat z licznych źródeł (woda, jedzenie, powietrze), mogą wywierać negatywny wpływ szczególnie na układ kostny. Dotyczy to przede wszystkim słabo rozwiniętych krajów.

3. Pomimo szerokiego poparcia i dużej liczby badań, przeprowadzonych na przestrzeni lat, w społeczeństwie wciąż są podzielone zdania na temat tego, czy fluor jest szkodliwy. Istnieje potrzeba dalszych obserwacji i analizy w tym kierunku.

 

Fluor w pielęgnacji jamy ustnej dzieci

Jak wszystko, co związane z najmłodszymi, stosowanie fluoru u dzieci wymaga ostrożności. Najważniejszą zaletą fluoru jest profilaktyka próchnicy u dzieci. Jest to szczególnie ważne, gdyż nasze pociechy są bardziej podatne na jej rozwój, niż dorośli. Obecnie prawie 98% dzieci ma próchnicę. Stosowanie pasty do zębów z fluorem dla dzieci pozwala na zminimalizowanie ryzyka jej wystąpienia. Warto pamiętać o tym, że w produktach dla dzieci stężenie fluoru powinno wynosić 1000 ppm. Jeśli zaś chodzi o to, ile pasty nakładać na szczoteczkę — u dzieci poniżej 3 roku życia jest to wielkość ziarenka ryżu, a u dzieci starszych — ziarenko grochu.

 

Fluor - czy warto?

O tym, czy stosować pastę do zębów z fluorem, czy bez, najlepiej decydować indywidualnie i świadomie. Zachęcamy przede wszystkim zwracać uwagę na dawkowanie pasty do zębów z fluorem u młodszych dzieci. Warto również zainteresować się jego dodatkowymi źródłami i pilnować ilości, w jakich jest spożywany. Pamiętajmy, że ryzyko wystąpienia fluorozy szkliwa dotyczy wyłącznie dzieci do 6.-7. roku życia. Jeśli chodzi o dorosłych — rozważność również jest rekomendowana. W każdym przypadku, budzącym wątpliwości, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. Obecnie rynek stomatologiczny oferuje szeroki wachlarz produktów do higieny jamy ustnej. Dla osób, unikających fluoru, znalezienie równie skutecznych zamienników nie będzie problemem. Być może zainteresują Cię pasty do zębów SEYSSO, opierające swój skład na naturalnym minerale, jakim jest hydroksyapatyt? O jego korzyściach dowiesz się tutaj.

 

 

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 664 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2025-01-22
Liga Mistrzów!
2025-01-15
Sprawnie, porządnie zapakowane.
pixel