Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać dobrą pastę do zębów?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pasty? Dlaczego nie warto jej spłukiwać? Jak wybrać pastę do zębów dla dziecka? Czy pasta może być szkodliwa? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.
Jak wybrać dobrą pastę do zębów?

Wybór odpowiedniej pasty do zębów może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza gdy na półkach sklepowych widzimy dziesiątki różnych produktów, a wszystkie z nich obiecują idealne rezultaty. Jak nie pogubić się w zapewnieniach producenta, po czym poznać, że pasta spełni nasze oczekiwania, oraz czy trzeba spłukiwać ją wodą? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Określ swoje oczekiwania

Pierwszym krokiem do wyboru odpowiedniego kosmetyku do jamy ustnej jest ustalenie, jakiego efektu od niego oczekujemy. Nie mówimy tu o walorach estetycznych czy smakowych, choć i one są istotne. W tym akapicie skupimy się na tym, jakie pozytywne efekty może przynieść regularne stosowanie odpowiednio dobranego produktu.

Rolą pasty do zębów jest przede wszystkim wsparcie Twojej codziennej pracy z danym wyzwaniem. Czy dotyczą Cię takie tematy, jak nadwrażliwość, krwawienie dziąseł, a może próchnica? Specjalistyczne produkty do użytku domowego będą ważnym uzupełnieniem kuracji. Jeżeli szczęśliwie nie masz problemu z powyższymi dolegliwościami, Twoim celem powinna być dokładna i efektywna pielęgnacja jamy ustnej, by utrzymać jej zdrowy stan. Dobra pasta do zębów będzie Twoim sprzymierzeńcem.

Obecnie w kosmetykach do zębów stosuje się różne składniki aktywne, które pomagają w walce z konkretnymi problemami. Na przykład, jeśli masz nadwrażliwość, warto wybrać pastę z azotanem potasu lub chlorkiem strontu. Z kolei dla osób, które walczą z próchnicą, tradycyjnie poleca się pasty z fluorem.

Zachęcamy też zwrócić uwagę na hydroksyapatyt. Stosujemy go we wszystkich pastach do zębów SEYSSO, z uwagi na jego biozgodność i potężne zdolności wzmacniające i remineralizujące. Przy regularnym i długotrwałym stosowaniu zauważysz też rozjaśnienie i blask Twoich zębów.

Warto zaznaczyć, że rutyna domowa nie zastąpi leczenia w gabinecie stomatologicznym. W przypadku chorób, dyskomfortu i innych dolegliwości, zawsze należy zwrócić się do lekarza. Pamiętajmy też o regularnym przeglądzie profilaktycznym.

Jak wybrać pastę do zębów dla dziecka?

Wybór produktów dziecięcych wiąże się z jeszcze większą rozwagą, niż w przypadku dorosłych. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na zawartość fluoru. Ze względu na to, że najmłodsi są najbardziej podatni na rozwój próchnicy, zaleca się stosowanie pasty do zębów dla dzieci o zawartości 1000 ppm fluoru. Rodzice często stawiają na produkty o zachęcającym designie i miłym, owocowym smaku. Pomaga to w przyzwyczajeniu dziecka do regularnego mycia zębów i utrzymaniu nawyku szczotkowania.

Nie spłukuj, wypluwaj

Dziwne? Nie wątpimy! Na początku trudno jest przyzwyczaić się do tego, by nie spłukiwać pasty do zębów wodą. Jednak jeśli mówimy o produkcie dobrej jakości, po skończeniu mycia zębów zaleca się jedynie wypluć jego nadmiar.

Wynika to właśnie z zawartości składników aktywnych. Większość z nich potrzebuje czasu na to, by skutecznie spełnić swoje zadanie — na przykład przylgnąć do szkliwa czy dotrzeć do ogniska próchniczego. Właściwości ochronne również osiągają pełną skuteczność wtedy, gdy ich cienka warstwa dłużej zostaje na zębach. Pozwala to lepiej zapobiegać rozwojowi próchnicy.

W kosmetykach SEYSSO wykorzystujemy też inne substancje, wywierające pozytywny wpływ na wygląd i stan naszego uśmiechu. Przykładem jest pasta SEYSSO Gold Advanced Whitening, która zawiera drobinki złota oraz koenzym Q10. Dla uzyskania najlepszych efektów wybielających warto stosować ją regularnie i zostawiać na powierzchni zębów, pozbywając się jedynie nadmiaru.

A co z pianą?

O większości łatwo dostępnych past można powiedzieć, że mocno się pienią. W związku z tym chęć przepłukania ust wodą po skończonym myciu jest zupełnie naturalna. Dla części konsumentów to, czy pasta do zębów się pieni, jest bardzo ważne. Wierzą, że ten aspekt świadczy o jakości i skuteczności produktu. Nie mają jednak racji.

Pienienie się pasty zależy głównie od obecności substancji powierzchniowo czynnych, takich jak laurylosiarczan sodu (SLS). SLS to środek, który ma na celu zwiększenie ilości wytwarzanej piany, co może dać użytkownikowi poczucie lepszego “domycia” zębów. Niestety, to uczucie jest raczej subiektywne i niekoniecznie odzwierciedla faktyczną skuteczność pasty. Co więcej, stosowanie tak agresywnych detergentów może przynieść więcej krzywdy, niż korzyści.

SLS — powszechny, a szkodliwy

Laurylosiarczan sodu (SLS), który jest odpowiedzialny za pienienie, jest mocnym składnikiem myjącym. Jego aktywne działanie w jamie ustnej może powodować podrażnienia błony śluzowej, a u niektórych osób wywoływać różnego rodzaju reakcje alergiczne. Osoby zmagające się z aftami, nadwrażliwością lub kieszonkami dziąsłowymi powinny rozważyć pasty bez SLS, które są łagodniejsze i mniej drażniące. W przeciwnym wypadku mogą wystąpić skrajnie bolesne odczucia oraz zaostrzenie istniejącej dolegliwości.

Wbrew pozorom, nadmierne pienienie się pasty może obniżać skuteczność mycia zębów, ponieważ duża ilość piany często daje fałszywe poczucie czystości, przez co skracamy czas szczotkowania. Dodatkowo utrudnia ona dotarcie do odległych miejsc w jamie ustnej lub przestrzeni międzyzębowych.

Wybór kosmetyków, które dokładnie, lecz delikatnie zadbają o Twoje zęby, przyniesie najlepsze efekty w długotrwałej perspektywie.

 

 

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 533 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-21
Wszystko super. Dziękuję
2024-11-20
Szybko , bezproblemowo.
pixel